محمد خواجوی

محمد خواجوی در سال ۱۳۱۳ در خانواده ای مذهبی در تهران متولد شد. پس از طی تحصیلات معمول، نزد مرحوم سید ابوالفضل کمالی سبزواری مقدمات خواند و پس از آن به مطالعه متون ادبی عربی پرداخت. در میان آنها و به دلیل کششی که به سمت تفاسیر قرآن داشت، با تفسیر ملاصدرا آشنا شد و پس از آن، این تفسیر مدار مطالعه او قرار گرفت. آشنایی با فلسفه ملاصدرا باعث شد که او نزد استادانی چون شیخ ابوالحسن شعرانی و سید ابوالحسن رفیعی قزوینی و مرحوم مطهری شاگردی کند. خواجوی آثاز بسیاری از گنجینه فلسفه و عرفان اسلامی را تصحیح و ترجمه کرده است که تقریبا همه آنها توسط انتشارات مولی منتشر شده است. اهم آنها ترجمه حکمت متعالیه در اسفار اربعه ملاصدرا در ۴ جلد و ترجمه فتوحات مکیه شیخ محیی الدین ابن عربی در ۱۷ جلد است. محمد خواجوی در آذر ۱۳۹۱ در تهران بدرود حیات گفت. روحش شاد.


نجیب مایل هروی

نجیب مایل هروی، نويسنده و پژوهشگر، متولد سال ۱۳۲۹ در هرات است. وی از سال ۱۳۵۰ در ایران زندگی می‌کند و پس از طی تحصیلات در دانشگاه فردوسی مشهد، به تحقيق و پژوهش و مطالعه درباره‌ی عرفان اسلامی و نسخ خطی پرداخته است. او در سال ۱۳۸۶ به‌دلیل تحقيقات گسترده در زمينه‌ی زبان و تاريخ ايران، جايزه‌ی ادبی ـ ‌تاريخی بنياد دكتر محمود افشار يزدی را در مركز دایرة‌المعارف بزرگ اسلامی دريافت کرد. انتشارات مولی ناشر بیش از ۲۰ اثر از تصحیح‌های آقای مایل است. از میان آنها می‌توان به آداب المریدین، شرح فصوص خوارزمی و رسائل ابن عربی اشاره کرد.


دکتر حسن نصیری جامی

دکتر یعقوب آژند

یعقوب آژند، محقق، نویسنده و مترجم در سال ۱۳۲۸ در میاندوآب به دنیا آمد. مدرک کارشناسی خود را در رشتهٔ تاریخ از دانشگاه تبریز دریافت کرد و برای ادامه تحصیل به تهران رفت. دورهٔ کارشناسی‌ارشد را در پژوهشکدهٔ فرهنگ ایران به اتمام رساند و در سال ۱۳۶۳در مقطع دکتری رشتهٔ تاریخ از دانشگاه تهران فارغ‌التحصیل شد. وی هم اکنون استاد هنر در تاریخ، هنر و تمدن اسلامی، آشنایی با فرهنگ و ادب ایران، آشنایی با ادبیات معاصر ایران و جهان، و روش تحقیق در هنر در دانشکدهٔ هنرهای زیبای دانشگاه تهران است. دکتر آژند ترجمه مجموعه ۱۲ جلدی تاریخ هنر ایران، ترجمه و تالیف مجموعه تاریخ ایران، ترجمه کتابهای سیر و صور نقاشی ایران، معماری جهان اسلام، تاریخچه زیبایی شناسی و نقد هنر، آیین تصوف، دوازده رخ، تاثیر اسلام در اروپا و کتاب هنر را با انتشارات مولی در کارنامه خود دارد.


مسعود انصاری

مسعد انصاری در سال ۱۳۴۵ در یکی از روستاهای شهرستان تالش بدنیا آمده است. او دانش آموخته رشته حقوق از دانشگاه شهید بهشتی و مترجم قرآن کریم می‌باشد.وی در زمینه علوم قرآن علاوه بر ترجمه قرآن ، چندین ترجمه را ویرایش نموده است که از آن جمله است ترجمه محدث دهلوی ، بهاء الدین خرمشاهی ، و استاد فولادوند . وی دارای بیش از چهارصد مقاله است که برای کتابهای مرجع همچون فرهنگ آثار، دانشنامه قرآن و قرآن پژوهشی و مجله بینات تهیه نموده است. آثار مسعود انصاری با انتشارات مولی: ترجمه سیرت رسول الله نوشته ابن هشام در سه جلد، ترجمه تفسیر فواتح نعمت الله نخجوانی، زیر چاپ.


دکتر محمد یوسف نیری

محمدیوسف نیری (متولد ۱۳۳۳) نویسنده و پژوهشگر ادبیات و عرفان است. وی در دوران تحصیل در دانشگاه تهران و شیراز از محضر درس کسانی چون احمد مهدوی دامغانی و سید جعفر شهیدی بهره مند شد. او اکنون استاد بخش زبان و ادبیات فارسی دانشکده ادبیات و علوم انسانی دانشگاه شیراز است و در حوزه مولوی پژوهی و عرفان اسلامی تخصص دارد. انتشارات مولی کتاب صوم القلب نوشته شیخ عمار یاشر بدلیسی را با ترجمه و تحقیق آقای نیری منتشر کرده است. این کتاب در حال حاضر تنها اثر باقیمانده از این عارف (مراد شیخ نجم‌الدین کبری) است که به عرفان روزه می‌پردازد.


منوچهر صدوقی سها

منوچهر صدقی سها (متولد ۱۳۲۷) نویسنده، پژوهشگر، عرفان پژوه، فیلسوف و حقوق دان است. او تحصیلات دانشگاهی اش را در رشته حقوق تا مقطع لیسانس پی گرفت و بعد از آن تحصیلات خود را در حوزه علمیه تا مراحل عالی عرفان و فلسفه ادامه داد. هم اکنون او علاوه بر شغل وکالت، در برخی دانشگاه‌های تهران و همچنین موسسه حکمت و فلسفه به تدریس میپردازد. انتشارات مولی سه کتاب از آثار آقای صدوقی سها را منتشر کرده است: ۱-شطری از اوایل امور عامه شرح منظومه حکمت سبزواری، تقریر میرزا جهانگیرخان قشقایی و تحریر وحید دستگردی. ۲-صوفی صومعه قدس، یادواره مولنا محمدعلی حکیم شیرازی، دارنده لطایف العرفان. ۳-معراج نامه، نوشته میرزا مهدی آشنیانی (صاحب اساس التوحید).


استاد حسین لرزاده

حسین بن محمد معروف به لرزاده معمار و هنرمند ایرانی است. وی در حدود سال ۱۲۸۵ متولد شد و ۲۴ شهریور ۱۳۸۳ از دنیا رفت. لرزاده در تمام شاخه‌های معماری همچون رسمی‌سازی، مقرنس، کاسه‌سازی و گره‌سازی مهارت تام داشت. او در طول زندگی پربار خود با هنرمندانی چون عمادالکتاب، حاج محمد شعرباف، حاج محمد معمار کاشانی و... همکاری داشته است. از لرزاده آثار بسیاری باقی مانده است که اهم آنها مقبره فردوسی، مسجد اعظم قم، سردر بانک شاهی در میدان توپخانه، مساجد لرزاده، امام حسین، سجاد در تهران و کاخ اختصاصی رامسر است. انتشارات مولی سه اثر از لرزاده یا درباره او منتشر کرده است:۱-احیای هنرهای از یاد رفته. لرزاده در این کتاب سعب میکند تا اصول اربعه معماری سنتی را به شیوه‌ای ساده به نوآموزان آموزش دهد. در جلدهای دیگر این کتاب، او مفصل‌تر به هر فن می‌پردازد. چاپ جلدهای بعدی این کتاب در برنامه انتشارات مولی قرار دارد. ۲-خاطرات استاد لرزاده: این کتاب روایتهای استاد از دوران فعالیت را جمع‌آوری و به همراه مجموعه‌ای از اسناد و اشعار لرزاده ارائه کرده و از نظر اینکه روایتی دست اول از تاریخ معماری در دوره پهلوی است، بسیار حائز اهمیت است. ۳-بیهوده سخن: این کتاب مجموعه چند مقاله از شاگردان استاد لرزاده است که در هر مقاله به وجهی از معماری با توجه به نظرات استاد لرزاده پرداخته‌اند.


دکتر عبدالرحیم گواهی

عبدالرحیم گواهی (متولد ۱۳۲۳ در تهران) استاد ادیان، عرفان و فلسفه می‌باشد که در سیاست نیز ید طولایی دارد و از جمله باسابقه‌ترین شاگردان علامه محمدتقی جعفری است. انتشارات مولی کتاب «عذر تقصیر یه پیشگاه عرفان و تصوف اسلامی» را از تالیفات آقای گواهی منتشر کرده است.


دکتر عباس منوچهری

عباس منوچهری باغبادرانی (متولد ۱۳۳۵) پژوهشگر ایرانی حوزه علوم سیاسی و دانشیار گروه علوم سیاسی دانشگاه تربیت مدرس است.او دانش‌آموخته دوره کارشناسی مدیریت از دانشگاه شیراز در سال ۱۳۵۷، کارشناسی ارشد علوم سیاسی از دانشگاه تولیدو در سال ۱۳۵۹ و دکتری علوم سیاسی از دانشگاه میسوری و دوره عالی تاریخ فکری از کالج بوستن در سال ۱۳۶۷ است. انتشارات مولی کتاب «شعر، زبان، اندیشه رهایی» را با ترجمه ایشان منتشر کرده است. این کتاب مجموعه هفت مقاله هایدگر درباره هنر و ادبیات است که مقدمه‌ای مبسوط درباره اندیشه هایدگر در ابتدای کتاب آمده است.


حسین مسرت

حسین مسرت در دوم شهریور ۱۳۳۹ در یزد متولد شد. در سال ۱۳۷۴ تحصیلات خود در رشته زبان و ادبیات فارسی در تفت به پایان رساند. کاهای پژوهشی مسرت از سال ۱۳۵۶ آغاز شد و در ادامه با بسیاری از مجلات و موسسات پژوهشی ادامه یافت. حوزه اصلی پژوهشی مسرت تاریخ، فرهنگ و ادبیات یزد است. انتشارات مولی از ایشان تصحیح دیوان فرخی یزدی را منتشر کرده است. وجه ممیز این تصحیح با سایر چاپ‌های دیوان فرخی، اشعاری نویافته است که با توجه و ممارست آقای مسرت به دست آمده‌اند. برخی از این اشعار با پیگیری ایشان از منابعی نامتعارف (مانند دیوار سلول فرخی در زندان) به دست آمده‌اند.


علی بابایی

علی بابایی پیغام محقق حوزه فلسفه و عرفان و معرفت اسلامی در ۲۲ اسفند ۱۳۵۹ در آذربایجان، شهرستان کلیبر، دهستان پیغام به دنیا آمد. تحصیلات دوره ابتدایی را در زادگاهش و دوره راهنمایی و دبیرستان را در اهر و تبریز به پایان رساند. از سال ۱۳۷۸ مراحل تحصیلی خود را در دوره های کاشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری رشته فلسفه و کلام اسلامی در دانشگاه های شهید مدنی آذربایجان، خوارزمی تهران و علامه طباطبایی تهران ادامه داد و علاوه بر تدریس در دانشگاه، تحقیقات و مطالعات خود را در زمینه فلسفه و عرفان اسلامی با جدیت دنبال کرد. حاصل این تحقیقات از سال ۱۳۸۶ تا کنون همگی در انتشارات مولی منتشر شده است. این آثار عبارتند از: پریچهره حکمت (زیبایی شناسی در مکتب ملاصدرا)(رساله کارشناسی ارشد مولف)، رمزهای بی پایان آینه،ترجمه شواهدالربوبیه ملاصدرا با حواشی حاج ملاهادی سبزواری، ترجمه رساله اتحاد عاقل و معقول از ملاصدرا، ترجمه رساله اصلت جعل وجود از ملاصدرا، ترجمه رساله خلق اعمال از ملاصدرا، ترجمه تفسیر عرایس البیان شیخ روزبهان بقلی در شش جلد.

داوود وفایی

لیلا کبریتچی

مهدی حبیب زاده

دکتر بهمن صادقی مزده

سید جواد هاشمی علیا

سید ناصر طباطبایی

حیدر شجاعی

حیدر شجاعی محلاتی در سال ۱۳۴۵ در بغداد متولد شد. در اوایل جنگ تحمیلی عراق علیه ایران از سوی رژیم بعث به همراه تعدادی از ساکنان ایرانی الاصل از زادگاه خود رانده شد. به زودی برای اقامت در اروپا به همراه اعضای خانواده به ترکیه و یونان هجرت کرد اما پس از گذشت یک سال، طاقت نیاورد و به ایران بازگشت. در بدو ورود مجدد به ایران با مطالعه ی آثار صادق هدایت، بزرگ علوی، صمد بهرنگی و... زبان فارسی را آموخت.وی با مطالعه و تحقیق در آثار عرفان اسلام شیفته ی اندیشه های محیی الدین بن عربی شد، گرچه سوابق اداری در آموزش و پرورش و رشته ی تحصیلات او ارتباطی با کارهای تحقیقاتی اش ندارد. انتشارات مولی ترجمه رسائل شیخ عبدالقادر گیلانی و ترجمه رسائل قیصری و ترجمه فصوص الحکمه فارابی را به ترجمه آقای شجاعی متشر کرده است.


اکبر بهداروند

اکبر بهداروند از پدر و مادري بختياري و از ايل هفت لنگ در بهار ۱۳۲۹در شهرستان انديمشک، که در زمان تولد ايشان قصبه اي کوچک بود، متولد شد.بعد از اتمام خدمت سربازي در دانش سراي تربيت دبير آبادان در رشته ادبيات قبول شد و بعد از اين دوره براي تدريس عازم شهرش انديمشک شد و به مدت ۱۳ سال در مدارس انديمشک به تدريس پرداخت. بهداروند در حوزه ادبیات فارسی به پژوهش میپردازد. انتشارات مولی سه کتاب غزلیات ظهوری ترشیزی، رباعیات ظهوری ترشیزی و علی (ع) در آینه رباعی را از تصحیح‌های آقای بهداروند منتشر کرده است.


شهرام رستمی

شهرام رستمی فارغ‌التحصیل مهندسی مکانیک دانشگاه تبریز در سال ۱۳۷۵ است.ترجمه و تالیف کتاب و مقالات فلسفی و اجتماعی از جمله علاقه‌مندی‌های آقای رستمی است. رستمی از سال ۱۳۸۲ با روزنامه‌های شرق، سرمایه، روزگار و ... همکاری داشته‌است. انتشارات مولی دو کتاب از ترجمه‌های آقای رستمی را منتشر کرده است: واپسین انسان نوشته موریس بلانشو و دگردیسنده‌های مارسل دوشان نوشته ژان فرانسوا لیوتار.


محمدعلی جعفری

دکتر حسن اسدی

غلامحسین آهنی

آهنی در سال ۱۳۰۶ در اصفهان به دنیا آمد. کار خود را با معلمی در دبیرستان سعدی اصفهان شروع کرد و از معلمان نامدار آن زمان شد. وی پس از چندی همکاری خود را با دانشگاه اصفهان و تدریس در گروه فلسفه این دانشگاه آغاز کرد. استاد غلامحسین آهنی یک از کوشاترین استادان فلسفه اسلامی در دو دهه گذشته بود. وی در سال ۱۳۸۰ در تهران درگذشت و در قطعه هنرمندان بهشت زهرا به خاک سپرده شد. انتشارات مولی دو کتاب عرشیه و مشاعر ملاصدرا را با ترجمه ایشان به چاپ رسانده است.


نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ