صفحه اصلی :: هنر :: بیهوده سخن
نسخه قابل چاپ

بیهوده سخن
تصویر بزرگتر...
نام کالا : بیهوده سخن

(تعداد رای: 15)

نظرات کاربران (0 پست)

قیمت کالا : ۱۸۰,۰۰۰ ریال

مؤلف: حسین مفید-مهناز رئیس‌زاده
قطع: رقعی
نوع جلد: شومیز
نوبت جاپ: اول
تعداد صفحات: 148
شابک: ۹۶۴-۵۹۹۶-۸۴-۸
تعداد جلد: بک

 

بیهوده سخن

ده مقاله در زیبایی شناسی و هنر معماری

مهناز رئیس زاده، حسین مفید

این کتاب مجموعه ده مقاله است که به مناسبت در همایش‌های گوناگون ارائه شده و نوعا سعی شده با تطبیقی بین معارف و نظریه‌های عرفانی و حکمی با قواعد و اصول معماری ایرانی داده شود و یا اینکه از همان ابتدا به احصا و تمهید این گونه زیبایی شناسی و معماری پرداخته شود.

۱-یادنامه سه نسل از معماران سنتی معاصر ایران از استاد حسن قمی تا استاد حسین لرزاده. در این نوشته ضمن دسته‌بندی و معرفی نخبگان معماری معاصر ایران سعی شده که بنایی شاخص از آن دوره یعنی کاخ مرمر با استادکارانش معرفی شود.

۲-نکاح اسمایی و تعادل در عرصه هنر معماری. موضوع این مقاله تطبیق آرای ملاصدرا و صدرالدین قونوی و مفاهیمی در معماری همچون تعادل و تقارن و احصا نظریه در حیطه عمل است.

۳-معماری شهری، مسجد و استهلاک قبله. به موضوع قرارگیری مسجد در بافت شهری و پیچش و چرخش ارگانیک مسجد نسبت به بناهای اطراف خود در شهر مربوط میشود و اینکه پیچش با چه ابزار و فضاهایی حاصل میشود.

۴-به دنبال وجود ادراکی در فضاهای معماری. ملاصدرا قائل است که وجود عینی و ادراکی است و با این اخیر است که ادراک حاصل میشود. تطبیق و تاویل این نظریه با فضاهای معماری و شهری موضوع این نوشته است.

۵-تهران گام دوم در معماری شهری. مقایسه میان میدان نقش جهان اصفهان و میدان توپخانه تهران، خیابان چهارباغ اصفهان و کوچه باغ در تهران انجام شده و بناهای پیرامون دو میدان مورد بررسی قرار گرفته است.

۶-نقش و نقشبند در معماری ایرانی. گرو سازی شامل روح و محتوایی است. این وظیفه معمار نظریه پرداز است که آنان رااحصا کند. حروف نیز از این قاعده مستثنا نیستند و در عین قواعد شکلی داشتن، دارای محتوایی در خور شکل خود هستند.

۷-اعجاز و ایجاز رنگ در فضاسازی معماری ایرانی. موضوع این نوشته مقایسه دو شاهکار معماری معاصر یعنی مسجد سجاد و شبستان مسجد سپهسالار از جهت کاربرد نور و نقش و رنگ و جایگاه ویژه پوشش در فضاسازی این دو است.

۸-آیا تهران؟ یا همگنی دوباره حکمت و ادب در تهران پس از ظهور آن در اصفهان. با احصا ویژگیهای حکمی، ادبی و معماری که در تهران بروز پیدا کرد آیا نمیتوان بر آن نام مکتب تهران اطلاق کرد؟

۹-میراث فرهنگی در آیینه حدوث زمانی. این مقاله به موضوع حرکت و زمان می‌پردازد و آن را با موضوع شهر و حفظ و ماندگاری میراث فرهنگی در طول زمان تطبیق می‌دهد.

۱۰-ملات و مصالح یا مصالح و ملات. به چگونگی پیوند ملات با مصالح و تعویض نقش این دو با یکدیگر و همچنین جابجایی منطق ملات با مصالح پرداخته شده است.

آیا در رابطه با بیهوده سخن سوالی دارید؟

برای کسب اطلاعات بیشتر از فرم زیر استفاده نمایید.

نام شما:

پست الکترونیک:

لطفا دقیقا مشخص نمایید در مورد محصول چه اطلاعاتی می خواهید بیهوده سخن:

 به این کتاب امتیاز دهید 
عالی
خوب
متوسط
ضعیف
خیلی بد