صفحه اصلی :: فلسفه و عرفان اسلامی :: معارف
نسخه قابل چاپ

معارف
تصویر بزرگتر...
نام کالا : معارف

(تعداد رای: 17)

نظرات کاربران (2 پست)

قیمت کالا : ۴۰۰,۰۰۰ ریال

مؤلف: سلطان ولد
مصحح: نجیب مایل هروی
قطع: وزیری
نوع جلد: گالینگور
نوبت جاپ: سوم
تعداد صفحات: 375
شابک: 7-31-5996-964
تعداد جلد: 1

 

معارف

بهاء الدین محمد بن جلال الدین محمد بلخی

مشهور به

سلطان ولد

623- 712 هجری

به کوشش:

نجیب مایل هروی

می‌دانیم که برگزار کردن مجالس وعظ و تذکیر در بیشترینه خانقاه‌های صوفیه دایر و رایج بوده است. در طریقه مولویه مجلس‌گویی از شناسه‌های عمده آن مکتب به شمار می‌رود. در واقع این سنت مولویه از زمان بهاالدین محمد بلخی شروع شد. در این گونه مجالس شیخ و مرشد مریدان و اصحاب را به معارفی از قرآن و لطایفی احایث و اخبار و دقایقی از اصول عرفانی توجه میداده است. مجموع این گونه گفتارها و سخنان شیخ که بیشتر به وسیله یکی از یاران دانشی او تحریر میشده، در تاریخ ادبیات ما به نامهای مجالس، امالی، ملفوظات، تقریرات، مقالات ، کلمه، خرقه و اسرار نامیده شده است. در میان مولویان این گونه آثار و نگاشته‌ها را گاه به نامی مستقل می‌خوانده‌اند. مانند فیه مافیه، مجالس و معارف.

سلطان ولد (فرزند مولانا جلال‌الدین مولوی) نیز که «از معارف و حقایق و غرایب اسرار عالم را پر کرده بود»گویا مجموع گفتارهایش را خود فراهم آورد و ظاهرا از باب تشبه به جدش آن سخنان را معارف نامید.

معارف ولد به سان فیه مافیه پدرش بدون مقدمه و پیش‌درآمدی، و نیز بدون خطبه‌ای ثنایی با بحثی پیرامون مخصوص بودن هر یک از انبیا به معجزه‌ای و هر یک از اولیا به کرامتی آغاز میشود و پس از آن همانند فیه مافیه متضمن سرعنوانهایی است که با کلمه فصل مشخص شده‌اند.

آیا در رابطه با معارف سوالی دارید؟

برای کسب اطلاعات بیشتر از فرم زیر استفاده نمایید.

نام شما:

پست الکترونیک:

لطفا دقیقا مشخص نمایید در مورد محصول چه اطلاعاتی می خواهید معارف :

 به این کتاب امتیاز دهید 
عالی
خوب
متوسط
ضعیف
خیلی بد