صفحه اصلی :: فلسفه و عرفان اسلامی :: انیس العارفین
نسخه قابل چاپ

انیس العارفین
تصویر بزرگتر...
نام کالا : انیس العارفین

(تعداد رای: 59)

نظرات کاربران (0 پست)

قیمت کالا : ۲۰۰,۰۰۰ ریال

مؤلف: شاه قاسم انور
مصحح: دکتر حسن نصیری جامی
قطع: وزیری
نوع جلد: گالینگور
نوبت جاپ: اول
تعداد صفحات: 200
شابک: 6-94-2671-964-978
تعداد جلد: 1

 

انیس العارفین

به انضمام رسائل

حورائیه، مقامات العارفین، بیان علم، سوال و جواب، بیان واقعه

شاه قاسم انور(757-837)

مقدمه، تصحیح و توضیح

دکتر حسن نصیری جامی

قاسم انوار، عارف قرن هشتم و نهم است. دریاره زندگی و آثار او مصحح کتابی با عنوان شاه قاسم انوار: بررسی آثار احوال نگاشته که در انتشارات مولی منتشر شده است. کتاب حاضر مجموعه شش رساله از شاه قاسم انوار به این شرح است:

۱-مثنوی انیس العارفین:

قاسم انوار در عنفوان شباب و حدود بیست سالگی ترک دیار نموده و روی به تحصیل و عرفان نهاده است. بخشی از رساله به بیان حالات او در این دوره اختصاص دارد. در همین سن و دوران یکی از مصاحبان و یارانش از وی درباره چیستی و چگونگی نفس و روح و قلب و عقل و عشق سوال می‌نماید و وی در پاسخ به این مقولات پنج گانه تالیف و نظم کتاب انیس العارفین را پی می‌ریزد. از نکته‌های مهم و ساختاری این کتاب وجود حکایات و داستان‌هایی زیبا و مغتنم است که شاعر برای فهم و بهره بیشتر مخاطب در لابلای هر بخش آورده است.

۲-رساله حورائیه:

رباعی مشهور به حورائیه یکی از مشهورترین و بحث‌انگیزترین رباعیات تاریخ ادبیات فارسی است که به شیخ ابوسعید ابوالخیر منسوب است. رساله حورائیه شاه قاسم انوار یکی از کامل‌ترین و گزیده‌ترین شرح‌هایی است که بر این رباعی نوشته شده است.

۳-مقامات العارفین:

این رساله منظوم، کوتاه و موجز است که بنا به طرح صد مقام و منزل منازل السائرین خواجه عبدالله انصاری به نظم درآمده است و شاه قاسم انوار عینا از اولین منزل (=یقظه) تا آخرین منزل(=توحید) آن کتاب را منظوم ساخته است.

۴-رساله بیان علم:

این رساله یکی از گرانبارترین رسایل شاه قاسم انوار است که درباره علم معرفّت الله، عالی‌ترین و والاترین مرتبه شناخت در نزد اهل تحقیق تصنیف گردیده و به موضوعاتی نظیر عدم، مراتب ظهورات حق، خلقت انسان، تجلی الهی و امانت الهی می‌پردازد.

۵-رساله سوال و جواب:

این رساله همان گونه که از نامش پیداست مجموعه‌ای است از سوالها و جوابهای شاه قاسم انوار، سوالهایی مهم، متفکرانه و بنیادی در معرفت الهی.

۶-رساله بیان واقعه:

رساله بیان واقعه می‌تواند شرح یک رویا و نتیجه و حاصل معامله دل باشد، احوالی روحانی و روشن که بر دل سالک و اهل تحقیق ساطع میشود. این احوال هر چند پوشیده و رمزآلود است، ولی اشارات آن برای رهجویان و اهل سلوک بشارت‌آمیز و راهگشاست.

آیا در رابطه با انیس العارفین سوالی دارید؟

برای کسب اطلاعات بیشتر از فرم زیر استفاده نمایید.

نام شما:

پست الکترونیک:

لطفا دقیقا مشخص نمایید در مورد محصول چه اطلاعاتی می خواهید انیس العارفین:

 به این کتاب امتیاز دهید 
عالی
خوب
متوسط
ضعیف
خیلی بد