1   2   3   4   بعدی >>
 

  ۲۴ آبان ۱۳۹۷ ۰۶:۱۴:۲۳ ب.ظ

انتشار کتاب «ادبیات مدرن ایران در فاصلۀ دو انقلاب»

(از مقدمه کتاب) ادبیات مدرن ایران در فاصله دو انقلاب، یکسر جدال بین کهنه و نو بود و نو را در حدود مایه‌های خود بر کرسی نشاند و جهت‌های فکری تازه‌ای را فراروی خوانندگان گشود. جملگی این تحولات در گستره نثر بیش از چارچوبه شعر رخ داد. شعر در حصار عروس قدمایی زنجیر شده بود و شاعر تا این زنجیرها را از هم بگسلد و فرم آن را بشکند و شعر نو‌ را پدید آورد، نثر فرسنگ‌ها از آن پیشی گرفته بود و با بلاغت و روانی و سادگی، به ویژه در عوالم روزنامه‌نگاری و ادب داستانی و نمایشی و نقادی صورتی دیگر از زندگی فرهنگی مردم شده بود. انطباق نثر با روحیات مردم سریع‌تر صورت گرفت؛ گرچه شعر با مایه‌هایی از ذوق و شوق و حسن سلیقه به زندگی مردم معنایی تازه بخشید و در زیست مشترک آنها با چهره‌ای نو عرض وجود کرد. ادبیات مدرن ایران دورنمایی وسیع دارد. در آن ادب و سیاست به طرزی بارز و روشن ملازم هم هستند و همین خصلت بدان دریچه و درگاهی تازه می‌بخشد و سامان و ساختار آن را به کل یگانه می‌کند. سبک‌ها و اسلوب‌های مختلف را می‌آزماید و افق‌های بس فراخ را رودرروی خواننده می‌گشاید... کتاب حاضر در هفت بخش با عناوین زیر به بررسی ادبیات این دوره می‌پردازد و در بخش هشتم، برگزیده‌ای از آثار را ارائه می‌دهد. -شعر مشروطه؛ -ادبیات مدرن ایران: سه دیدگاه؛ -داستان نویسی؛ -تئاتر ایران؛ -در باب مطبوعات؛ -فولکلور و ادبیات عامیانه؛ -شعر قدمایی مدرن ایران. . ادبیات مدرن ایران در فاصلۀ دو انقلاب؛ ترجمه و تالیف دکتر یعقوب آژند؛ چاپ اول ۱۳۹۷؛ ۱۱۰۰۰۰۰ ریال.

  ۲۲ آبان ۱۳۹۷ ۰۷:۲۶:۴۶ ب.ظ

انتشار کتاب «درباره دولت» نوشتۀ پیر بوردیو

آن چنان که بوردیو اشاره می‌کند، دولت ساختاری است که میخواهد مردم آن را به عنوان «صلاح اجتماعی» در طیف‌های گوناگون اجتماعی به رسمیت بشناسند، اما پیش از هر چیز، پیش از حتی خیر و صلاح اجتماعی، آنچه برای دولت مهم است، حفظ نظم اجتماعی موجود است. وی تلاش می‌کند دولت را از پشت پرده‌هایی که در آن پنهان شده است بیرون بکشد و حقیقت آن را به ما معرفی کند. می‌خواهد به ما بگوید که اگرچه نمی‌بینیم، اما دولت بیش از آنچه تصور کنیم، در زندگی ما نقش دارد؛ نقشی تعیین‌کننده و گاه تمامیت‌خواه. مطالعه این کتاب برای کسانی که به دنبال شیوه شکل‌گیری دولت‌های مدرن هستند، کسانی که به دنبال کشف راز موفقیت دولت‌های پیشرفته در رویارویی با آحاد ملت هستند، بسیار مفید خواهد بود. آنچنان که بوردیو اشاره می‌کند، یکی از کارهای دولت کیمیاگری است. دولت خیلی خوب می‌داند چطور مس خود را با استفاده از نیروی ملی و مردمی به طلا تبدیل کند. دولت به خوبی می‌تواند آنچه برای بقیه نهی می‌کند برای خود مشروع و صحیح بداند، می‌تواند از شما طلب دریافت پولی را بکند که هرگز بدهکار نبوده‌اید، اما به اسم «صلاح اجتماعی» یا «خیر عمومی» مجبور به پرداخت آن هستید. برای رویارویی و هم‌ترازی با دولت‌های امروزین اروپایی و آمریکایی، برای قرار گرفتن در برابر دولت‌های صنعتی و پیشرفته، پیش از شناخت صنعت و ساختار اقتصاد آنها، باید به درک درستی از ساختار تشکیلاتی خود آنها دست پیدا کنیم. این کتاب در‌ پی توضیح همین مفهوم است. (از مقدمه عباس منوچهری)...بوردیو در این درسگفتارها برای واژه دولت، به دو‌ معنا اشاره می‌کند: یکی معنای محدود آن در فرهنگ لغت، که به معنی «مدیریت کلان» است، یعنی به گفته وی «مجموعه‌ای از مدیریت وزارتخانه‌ها، نوعی از حکومت»؛ و از طرف دیگر، دولت برای بوردیو معنای کلی‌تر دارد: «دولت اقلیمی ملی و مجموعه‌ای از شهروندان و تابعین». وی اما دو‌ معنا را مؤید یکدیگر می‌دهند و شکل گرفتن دولت به معنای محدود را با شکل‌گیری دولت به معنای کلی آن ممکن می‌داند. (از مقدمه مترجم) کتاب حاضر که نخستین اثر جمع‌آوری شده از مجموعه سمینارها و کلاس‌های بوردیو است، دربردارنده بُعدی دیگر از مجموعه پژوهشگاهی بوردیو درباره تصوری مغشوش به نام دولت است. درباره تفکری که سعی در کسب اعتبار برای خود دارد. آن‌چنان که بوردیو اشاره می‌کند، دولت ساختاری است که می‌خواهد مردم آن را به عنوان «صلاح اجتماعی» در طیف‌های گوناگون اجتماعی به رسمیت بشناسند، اما پیش از هر چیز، پیش از حتی خیر و صلاح اجتماعی، آنچه برای دولت مهم است، حفظ نظم اجتماعی موجود است. وی تلاش می‌کند دولت را از پشت پرده‌هایی که در آنپنهان شده است بیرون بکشد و حقیقت آن را به ما معرفی کند. می‌خواهد به ما بگوید که اگرچه نمی‌بینیم، اما دولت بیش از آنچه تصور می‌کنیم در زندگی ما نقش دارد، نقشی تعیین‌کننده و گاهی تمامیت‌خواه… . درباره دولت: کلاس‌های کالج فرانسه ۱۹۸۹-۱۹۹۲؛ نوشته پیر بوردیو؛ ترجمه سروش قرائی؛ مقدمه عباس منوچهری؛ چاپ اول ۱۳۹۷؛انتشارات مولی؛ ۹۰۰،۰۰۰ ریال.

  ۱۹ آبان ۱۳۹۷ ۰۴:۵۰:۲۹ ب.ظ

انتشار کتاب «گاه ناچیزی مرگ»؛ رمانی دربارۀ زندگانی شیخ اکبر محیی‌الدین ابن عربی

محمد حسن علوان (متولد ۱۹۷۹) نویسنده و رمان‌نویس جوان عربستانی است که پیشتر کتاب «القندس» او برنده جایزه بوکر عربی (الجائزة العالمیة للروایة العربیة) شده بود. او رمان حاضر را در سال ۲۰۱۷ به پایان برده و در همان سال مجددا برنده جایزه شده است. علوان در این کتاب با تکیه بر آنچه ابن عربی در «فتوحات مکیه» درباره خویش نقل کرده، اثری آفریده که نه تنها یک بیوگرافی کامل محسوب می‌شود، بلکه با روایتی جذاب و زبانی روان و شیرین، داستانی کامل و کم نقص است. کتاب شامل چندین سِفْر است و از این جهت ما را به یاد ساختار کتابهای آسمانی می‌اندازد: اسفار. از دیگر سو، کل داستان، به طور منظم توسط روایت‌هایی موازی شکسته می‌شود. روایت‌هایی که این گونه تدوین شده‌اند تا سیر آن نسخه خطی (زندگینامه یا میراث معنوی او) خودنوشت ابن عربی را-در کتاب حاضر- از زمان مرگ او تا سال ۲۰۱۶ قرن به قرن نشان دهند؛ که کتاب از کجا به کجا رفته و چگونه در کتابخانه‌های دربار، مزارها و قبه‌ها و بارگاه‌ها دست به دست گشته و شاهد چه ماجراهایی بوده و چگونه و چرا... . گاه ناچیزی مرگ؛ نوشته محمد حسن علوان؛ ترجمه امیر حسین الهیاری؛ چاپ اول ۱۳۹۷؛ ۷۵۰۰۰۰ ریال.

  ۲۲ فروردین ۱۳۹۷ ۰۶:۴۵:۵۳ ب.ظ

انتشار کتاب «تمثیلات»میرزا فتحعلی آخوندزاده

میرزا فتحعلی در سال ۱۸۴۹م. یعنی یازده سال پیش از ابراهیم شینازی، اصلاحگر معروف ترکیۀ عثمانی، مبادرت به نوشتن نمایشنامه از نوع تئاتر غربی کرد و در این حوزه گوی سبقت را در شرق از همگان ربود. او دلیل پرداختن به تئاتر را تشویق ژنرال ورانسوف، فرمانروای قفقاز اعلام می‌کند که با تأسیس نخستین تئاتر در شهر تفلیس در سال ۱۲۶۶ ق. از نویسندگان درخواست کوشش در این حوزه دارد. از این رو میرزا فتحعلی «محض استظهار ملت اسلام از این امر غریب، بر سبیل امتحان شش تمثیل [نمایشنامه‌های کمدی انتقادی] و یک حکایت [به سبک و شیوۀ داستان نویسی جدید] در زبان ترکی» تصنیف و آن را به ژنرال تقدیم کرد تا دیگران با آگاهی از تئاتر به این امر مبادرت کنند و تئاتر در جهان اسلام شهرت پذیرد. او پس از نوشتن نمایشنامه‌ها هموتره در این فکر بود که آن‌ها را به زبان فارسی نیز ترجمه و منتشر سازد...سرانجام میرزا محمد جعفر قراجه داغی آن‌ها را با عنوان تمثیلات در سال ۱۲۸۷ به فارسی برگرداند. رضایت میرزا فتحعلی از این ترجمه از نامه‌ای پیداست که به میرزا یوسف خان و نیز به خود میرزا جعفر نوشت: «آفرین، آفرین، صد آفرین به قلم مشکین رقم شما...بهتر از این ترجمه نمی‌توان کرد». چاپ حاضر از تمثیلات بر اساس نخستین چاپ ترجمۀ کامل آن، منتشرۀ کارخانۀ استاد کربلائی محمد حسین در طهران، سنۀ ۱۲۹۱ سامان یافته است. موارد اختلاف نسخۀ اصل با دیگر چاپ این کتاب (سال ۱۳۵۶ شمسی، تهران) در پاورقی صفحات آمده است.افزون بر این کتاب حاضر مشتمل بر دو نامۀ میرزا فتحعلی به میرزا یوسف خان و مترجم کتاب (دربارۀ ترجمۀ همین کتاب) و سرگذشت میرزا به قلم خودش است. . تمثیلات: شش نمایشنامه و یک داستان؛ نوشتۀ میرزا فتحعلی آخوندزاده؛ ترجمۀ میرزا محمد جعفر قراجه‌داغی؛ چاپ اول ۱۳۹۷؛ ۴۵۰۰۰۰ ریال.

  ۲۱ فروردین ۱۳۹۷ ۰۵:۴۳:۴۰ ب.ظ

انتشار کتاب «شاه نعمت الله ولی و مکتب کرمان؛ به انضمام تصحیح انتقادی هفت رساله»؛ تألیف مسعود دهش

(از مقدمۀ مؤلف) تا به امروز که بیش از شش قرن از وفات شاه نعمت الله ولی می‌گذرد، شرح روشنی از زندگی او به خصوص در دوران کودکی و نوجوانی و جوانی در دست نیست؛ و اقوال موجود مشحون از تناقضاتی است که محقق را در نگارش یک شرح احوال دقیق و منسجم سر در گم می‌کند. هم‌چنین به طور کلی، از نقش مکتب کرمان و وجه تاریخی طریقت نعمت‌اللهیه و تاثیر این مکتب فکری و عملی بر مکاتب پس از خود سخن چندانی در مکتوبات محققین مطرح نیست. از آغاز ظهور اسلام تاکنون هشت مکتب بزرگ، مستق، مهم و تاثیرگذار در قرون مختلف شکل گرفته است. هر کدام از آن‌ها در بخش‌هایی تحت تاثیر مکاتب قبلی بوده و پس از شکل‌گیری بر مکاتب فکری پس از خود نیز تاثیرگذار بوده است... در این نوشتار از مکتب فکری کرمان سخن به میان آمده که احیاگر مکتب خراسان بزرگ در قرن هشتم و نهم قمری است. در بخش اول کتاب حاضر به شرح احوال، خدمات و اجتهادات شاه نعمت‌الله ولی و نقش مکتب کرمان پرداخته شده است. این بخش با جستجو در منابع موجود و با تفحص در آثار و رسالات منظوم و منثور و البته با استنباطات و اجتهادات و استحساناتی که بر این اساس و با ذکر منابع و مآخذ انجام گرفته، به رشته تحریر درآمده است. در بخش دوم به تصحیح و تحشیه هفت رساله عرفانی شاه نعمت‌الله ولی که تا به امروز منتشر نشده، پرداخته شده است. عناوین این رساله‌ها چنین است: بیان خلّت خلیل الله، سوال و جواب عرفانی، مفتاح الابواب فی شرح فاتحة الکتاب، بیان سجدات قرآنی، رساله حورائیه، رساله حورائیه نوریه، بیان ایجاد عالم، حروف و منازل. . شاه نعمت‌الله ولی و مکتب کرمان؛ به انضمام تصحیح انتقادی هفت رساله؛ تألیف مسعود دهش؛ چاپ اول ۱۳۹۷؛ ۵۵۰٫۰۰۰ ریال.

  ۱۹ فروردین ۱۳۹۷ ۰۵:۱۳:۱۳ ب.ظ

انتشار ترجمه «دربارۀ یقین» و کشف المطالب آن؛ نوشتۀ لودویگ ویتگنشتاین

(از مقدمه تدوین‌گر کتاب) آنچه در اینجا می‌آوریم متعلق به یک سال و نیم آخر زندگی ویتگنشتاین است. او در نیمه سال ۱۹۴ به دعوت نورمن مالکم از ایالات متحده دیدن کرد و در خانه وی در ایتاکا اقامت گزید. مالکم همچون یک متحرک، علاقه ویتگنشتاین به «دفاع از فهم عام» مور را بر می‌انگیخت، به عبارتی ادعای وی در شناخت برخی از قضایای متقن چون «این دستی است و آن دستی دیگر»، و «زمین مدتها پیش از حیات من وجود داشته» است، و «من هرگز از سطح زمین جدا نبوده‌ام». نخستین این قضایا را مور در «اثبات عالم خارجی» آورده است. دو قضیه دیگر در «دفاع از فهم عام» او، که پیتگنشتاین از مدتها پیش بدانها توجه داشت و به مور گفته بود که این بهترین مقاله وی بوده است، و مور نیز تصدیق کرده بود. این کتاب مشتمل است بر تمام آنچه ویتگنشتاین از آن زمان تا هنگام مرگش درباره این عنوان یعنی دفاع از فهم عام نوشت. این دست نوشته‌ها سیاهه‌های نخستین اوست و وی در قید حیات نماند تا آن‌ها را دستچین کرده و مرتب سازد. وجه تمایز ترجمه حاضر افزون بر تدقیق در ترجمۀ متن با استفاده از واژگان سنت فلسفی ایران، افزودن کشف المطالب بندها به کتاب است. چنان که تدوین‌کنندۀ کتاب تصریح می‌کند، ویتگنشتاین فرصت دسته‌بندی و مرتب کردن بندهای کتاب را نیافت. در ترجمۀ حاضر، ابتدا ترجمۀ کامل کتاب به همان صورت منتشر شده پس از مرگ ویتگنشتاین آمده است و پس از آن، بندها به صورت موضوعی مرتب شده؛ و همۀ بندها با ترتیب موضوعی ذیل عنوان کشف المطالب آمده است. بنابراین امکان رجوع به بندهای کتاب به سهولت و ذیل عناوین مشخصی امکان‌پذیر است. برخی از موضوع‌های بخش کشف المطالب از این قرار است: اثبات گزاره/دلیل/دلایل؛ استقراء؛ اسطوره‌شناسی؛ اطمینان؛ امتحان/محک/آزمون؛ اندیشه؛ انسان؛ بازی زبان؛ باور؛ بدن؛ تجربه؛ تحقیق؛ تردید؛ تصویر؛ توهم؛ حقیقت؛ حکم؛ خدا؛ خواب و رویا؛ خطا؛ خیال/تخیل؛ دروغ/گزاره‌های دروغ؛ دستور زبان؛ ریاضیات؛ فرضیه؛ قضایای منطقی؛ و..... . درباره یقین و کشف المطالب آن؛ نوشته لودویگ ویتگنشتاین؛ ترجمه سید موسی دیباج، چاپ اول ۱۳۹۷، ۴۵۰٫۰۰۰ ریال.

  ۲۱ اسفند ۱۳۹۶ ۰۸:۲۸:۵۹ ب.ظ

انتشار کتاب «انتظار فراموشی» اثر موریس بلانشو

(از مؤخره مترجم) ... انتظار فراموشي در ميانه روايت و نظريه حركت ميكند. دوفرم نوشتاري قطعه نويسي و گفتگو در اين اثر به موازات هم پيش ميروند... "انتظار فراموشي" در هتلي محقر رخ ميدهد و طرح روايت پيرامون يك روايت است. مرد در تلاش براي يادآوري و توصيف نحوه مواجهه شان، مدام دچار تعويق و لكنت و اشكال در گفتار ميگردد؛ گفتاري كه به قول بارت "ناگفته ها در آن به صورت فضاي خالي زمان باقي ميمانند". مرد ميخواهد ظهور اين رابطه را با گفتار يا نوشتار توصيف كند و زن تقريبا همواره موافق او نيست. و در اثناي گفتگوهايشان فضايي خلق ميشود. گفتگوهاي لكنت دارشان از دل صداي روايت بيرون مي آيند. رابطه اين زن و مرد بي نام نشان به شكل مبهمي در بستر يادآوري چيزي از رابطه شان دچار جاذبه و دافعه است و در تلاشند تا احساساتي كه زماني ميانشان مشترك بوده بار ديگر به ياد آورند. مضامين انتظار و فراموشي در طرح داستاني از طريق تلاش عبث در يادآوري رخدادي در گذشته و بازگرداندن دوباره آن رخداد، خود را آشكار ميكنند... . انتظار فراموشي (مجموعه موريس بلانشو-٣)؛ نوشته موريس بلانشو؛ ترجمه شهرام رستمي؛ انتشارات مولي؛ چاپ اول ۱۳۹۶؛ ۳۰۰۰۰۰ ریال.

  ۲۰ اسفند ۱۳۹۶ ۰۵:۲۱:۵۲ ب.ظ

انتشار کتاب «اسرارالحکم» حاج ملا هادی سبزواری

اسرار الحکم یکی از آثار و تألیفات فارسی و گرانبهای حکیم ملاهادی بن مهدی سبزواری است. این کتاب یکی از متون فلسفی- کلامی دوران بعد از صدرا است که به وسیله یکی از قوی ترین و نامدارترین فلاسفه ایران بعد از اسلام به رشته تصویر در آمده است. این کتاب دارای مزایایی است که سبب می شود در میان نوشته های حکیم سبزواری جاودانه مانده و همچون نگینی پر تلألو بدرخشد. مشتمل بودن این اثر بر بیش از چهار دانش فلسفه، عرفان، کلام، فقه و برقراری رابطه هایی میان دانشی بین این فن ها و دانش های چهارگانه چهره خاصی به این تألیف بخشیده است. این اثر در دو مجلد تدوین شده است: مجلد اول: در حکمت علمیه؛ مجلد دوم: در حکمت عملیه. ملاهادی بن مهدی بن حاج میرزا هادی بن میرزا مهدی بن محمدصادق سبزواری در سال ۱۲۱۲هجری قمری در سبزوار متولد شد. ایشان یکی از بزرگترین حکیمان و عارفان قرن ۱۳هجری قمری و از نامدارترین شاگردان و شارحان حکمت صدرایی است. حکیم سبزواری ۷ساله بود که پدرش مرد. در ده سالگی برای تحصیل به مشهد مقدس رفت و ده سال اقامت کرد. شهرت حکمای اصفهان او را برای تحصیل عرفان و فلسفه به اصفهان کشید و حدود هفت سال در آنجا اقامت کرد سپس به مشهد مراجعت کرد و در مدرسه حاج حسن به تدریس پرداخت. آنگاه عازم بیت الله شد. در مراجعت اجبارا دو سه سالی در کرمان اقامت کرد و به تربیت نفس و ریاضت پرداخت. در همه مدتی که آنجا بود به کمک خادم مدرسه به خدمت طلاب قیام کرد و بعد دختر همان خادم را به زنی گرفت و رهسپار سبزوار شد. قریب به چهل سال بدون آنکه حتی یک نوبت از آن شهر خارج شود در آنجا توقف کرد و به کار مطالعه و تحقیق و تدریس و تألیف و عبادت و ریاضت نفس و تربیت شاگردان پرداخت تا در عصر روز بیست و پنجم ذی الحجه سال ۱۲۸۹قمری در سبزوار درگذشت. آرامگاه او در دروازه نیشابور سبزوار (اکنون معروف به فلکه زند) قرار دارد. حاج ملاهادی سبزواری در شعر و اسرار تخلص می کرد. (نقل از شرح حال سبزواری به قلم دامادش) وقتی ناصرالدین شاه مرحوم در سفر اول به سبزوار رسیدند و به خانه آن مرحوم رفتند، بر روی همان حصیر که در اطاق تدریس افتاده بود جلوس فرموده و خواهش کتابی در اصول دین به زبان فارسی نمودند.... کتاب اسرارالحکم پاسخ حکیم متاله به درخواست شاه است. (از مقدمه مولف) بدان كه آدمي را دو عقل است كه به منزله دو بال هستند براي روحش و در اول حال در هر دو جنب بالقوه است و اگر اصلاح شوند تواند بآنها به اوج ملكوت پرواز كند، وگرنه مثل مرغي بي پر و بال زمين گير باشد: يكي عقل نظري، و ديگري عقل عملي؛ و اصلاح اين دو بعلم و عمل باشد، و چون اهل تاييد كم اند؛ حكما از براي اصلاح عقل نظري حكمتهاي نظريه تدوين كرده اند؛ حكمت الهي اعم و اخص و حكمت رياضي و طبيعي و منطقي، و از براي اصلاح عقل عملي نيز حكمتهاي عمليه نگاشته اند، تهذيب الاخلاق و سياسة المدن و تدبير المنزل، چه حكمت تعريف شده است باستكمال نفس انسانيه بتخلق باخلاق الله علما و عملا به قدر طاقت بشريت، و غايت حكمت نظريه است گرديدن نفس ناطقه، عالمي عقلي، مشابه عالم عيني در صورت و فعليت، نه در ماده و ظلمت... و بايد دانست معرفت سه بخش ميشود: اول خداشناسي كه منشعب ميشود بآغازشناسي و انجام شناسي؛ دوم خودشناسي؛ سيم فرمان خداشناسي و آن دو بخش شود بحسب فرمان: يكي فرمان شريعتش، و ديگر فرمان طريقتش، و ما در اين كتاب از بعضي اقسام حكمت و معرفت شطري تدوين كنيم بقوة الله العلي العظيم.... . اسرار الحكم در حكمت علميه و عمليه؛ تصنيف حاج ملاهادي سبزواري؛ انتشارات مولي؛ چاپ اول ١٣٩٦؛ ٧٠٠,٠٠٠ ريال. . منتشر شد.

  ۱۹ اسفند ۱۳۹۶ ۰۴:۴۳:۳۰ ب.ظ

انتشار کتاب «مواجهه با مرگ: اپیکور و منتقدانش»

(از مقدمه مترجم) مشرب اپیکوری تا حد زیادی دستاورد تنها یک اندیشمند، اپیکورس (حدود ۲۷۰-۳۴۱ پیش از میلاد) بود. هدف آن بیش از هر چیز رهانیدن مردم از هراس، نه تنها هراس مرگ بلکه هراس حیات بود. در زمانی که تمام وجوه حیات اجتماعی، غیر قابل پیش بینی و سخت مخاطره آمیز مینمود، این مکتب به همه می‌آموخت که نیک بختی و خرسندی را در زندگی شخصی خود بجویند. حرف اپیکور این نبود که آدم‌ها باید در جستجوی لذت باشند، بلکه میگفت آنها بید در پی اجتناب از رنج باشند. لذت جویی در واقع نتیجه عکس میدهد. اغلب به سرخوردگی و ناکامی می‌انجامد و همان طور که بوداییها نیز میگویند، میل و تمنا، خودش را تکثیر میکند، به گونه‌ای که سرانجامش نارضایتی است. البته راه حل اپیک.ر برای حل این مساله با راه بوداییها متفاوت است. فرد به جای تلاش برای خلاص شدن از امیالش فقط باید به دنبال لذت‌های ساده باشد. غذایی مقوی، جایی برای خوابیدن، دوستی و صمیمیت. اینها مبنای زندگی خوب هستند... کتاب حاضر در سال ۲۰۰۴ منتشر شده است و منبع مناسبی برای علاقه مندان فلسفه اپیکوری و نیز فلسفه مرگ به شمار می‌آید و تلاشی اسا در جهت بررسی و نقد استدلالهای اپیکوریان در نابجا بودن هراس از مرگ. جیمز وارن، نویسنده کتاب، استاد فلسفه باستان در دانشگاه کمبریج است... . مواجهه با مرگ: اپیکور و منتقدانش؛ نوشته جیمز وارن، ترجمه محمد عمار مفید، چاپ اول ۱۳۹۶؛ انتشارات مولی. قیمت: ۴۰۰۰۰۰ ریال.

  ۲۲ دی ۱۳۹۶ ۱۱:۱۸:۲۷ ق.ظ

در حال حاضر امکان خرید اینترنتی از طریق سایت وجود ندارد. این امکان به زودی فعال خواهد شد.

در حال حاضر امکان خرید اینترنتی از طریق سایت وجود ندارد. این امکان به زودی فعال خواهد شد.


  1   2   3   4   بعدی >>